TURKISH AIRLINES İTÜRO 2016

20 Mar

R9GVrRMerhaba Sayın Bilgişim Okuyucuları,

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından ilki 2007’de düzenlenen ve uluslararası bir organizasyon olan İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları bu sene de 8-9-10 Nisan tarihleri arasında Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yurt içi ve yurt dışından binlerce robotik meraklısının katıldığı yarışmaya ister ziyaretçi ister yarışmacı olarak katılabilirsiniz.

GRRG9b

İTÜRO 2016 yarışma kategorileri ; Çizgi izleyen, Basketbol, Süpürge, Mikro Sumo, Yangın söndüren, Merdiven çıkan, Labirent, Renk seçen, Kendini dengeleyen, Serbest ve Senaryo:İnşaat.

  1. Çizgi İzleyen: Bu kategoride robotların beyaz üstüne siyah veya siyah üstüne beyaz çizgiyi takip edip kontrol noktalarından geçerek yarışmayı en kısa sürede tamamlanması beklenmektedir.
  2. Mikro Sumo: Bu kategoride belli boyutlarda olan iki robottan birinin diğerini dohyo adı verilen pistten 35 saniye içinde pistin dışına çıkarması beklenmektedir.
  3. Yangın Söndüren: Bu kategoride belli boyutlardaki robotun duvarlarının kesişim yerlerine yerleştirilen 5 mumu söndürmesi beklenmektedir.
  1. Labirent: Bu kategoride robotun belirlenen bölgede dolanıp en kısa çıkış yolunu bulması ve çıkması beklenmektedir.
  2. Merdiven Çıkan: Bu kategoride robotun merdiven basamaklarını çıkıp inmesi beklenmektedir.
  3. Kendini Dengeleyen: Bu kategoride robotun iki tekerlek üstünde kendini dengeleyip hakemin uyguladığı tepkilerden sonra tekrar eski haline gelmesi beklenmektedir.
  4. Senaryo (İnşaat): Bu kategoride robotun önceden belirlenmiş bloklarla yapılan şekli bir bölgeye blokları taşıyarak yapması beklenmektedir.
  5. Basketbol: Bu kategoride robotlardan istenen, karşılarına gelen potaları algılayıp ona göre basket atmalarıdır. Başarı kriteri ise en az bir topun potaya sokulmasıdır.
  6. Renk Seçen: Bu kategoride robotun belli sayı ve renkteki küpleri aynı renkte olan bölgelere yerleştirmesi beklenmektedir.
  7. Serbest Kategori: Bu kategoride yarışmacılar kendi projelerini sergileyip jürilerden en yüksek puanı almayı hedeflemektedir.

12888543_1065682320159242_7649903149119515486_o

 


Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: İTÜRO Resmi Web Sitesi