WINDOWS 10 KURULUMU (YÜKSELTMESİ) – Resimli Anlatım

15 Ağu

Merhabalar,

Şu ana kadar Windows 10’a yükseltme yapmayanlar için ise nasıl yükselteceklerini göstereceğiz.

29 Temmuz 2016’ya kadar ücretsiz bir şekilde yükseltme yapabileceksiniz ve ömür boyu ücretsiz bir şekilde kullanabileceksiniz.

Yükseltmeyi nasıl yapacağınızı göstermeden önce sistem gereksinimlerinden bahsetmek istiyorum:

Microsoft Windows 10 için minimum 1.0 gigahertz (GHz) gibi oldukça düşük bir işlemci hızı istiyor. 32 bit bir bilgisayar için 1 GB RAM, 64 bit bir bilgisayar için ise 2 GB RAM istiyor. Bunun yanında hard diskinizde kapladığı alan 32 bit de 16 GB, 64 bit de ise 20 GB. Ekran kartı için ise DirectX 9.0’ın yüklenmiş olmasını istiyor. Ekran çözünürlüğünün ise en az 800×600 olması gerekiyor. Bu çözünürlük kimseye sorun yaratmaz tabi ki ancak tüm detayları paylaşıyoruz.

Sistem gereksinimlerinden bahsettiğimize göre yükseltme işlemine geçebiliriz.

Öncelikle bu linke tıklıyoruz: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10----

Üstteki butonlardan kendi bilgisayarımıza uygun olanını seçiyoruz.

MediaCreationToolx64.exe (veya x32) şeklinde bir dosya iniyor. O dosyayı çalıştırıyoruz ve karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

Adsız

“Bu bilgisayarı şimdi yükselt” diyebilirsiniz ancak ben diğer seçeneği öneriyorum. “Başka bir bilgisayar için yükleme dosyası oluştur” seçeneğini seçtikten sonra “İleri” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza şu ekran geliyor;

Adsız--------

Bu bölümde Dil, Sürüm ve Windows 10’u kaç bit yükleyeceğimizi seçiyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Eğer bilgisayarınız 4 GB ve üzerinde RAM’e sahip ise 64 bit sürümünü seçmelisiniz. Eğer 4 GB ve üzerinde RAM’e sahip olduğunuz halde 32 bit sürümünü seçerseniz, sahip olduğunuz RAM’in bir bölümünü kullanamaz hale gelirsiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra tekrar “İleri” butonuna basıyoruz. Bu sefer şöyle bir ekran ile karşılaşıyoruz;

Adsız------------------

Bundan sonra önümüzde iki seçenek var. Burada format dosyalarımızı nasıl kullanacağımızı seçiyoruz.

USB flash sürücüyü seçip “İleri” tuşuna bastığımızda;Adsız---------------------

Gelen ekranda format dosyalarını kuracağımız USB sürücüsünü seçiyoruz ve tekrardan “İleri” tuşuna basıyoruz. Bundan sonrasını program kendisi hallediyor. Kurulum bittikten sonra USB sürücünüzü bilgisayarınıza takarak formatınızı atıp Windows 10 sahibi olabilirsiniz.

ISO dosyasını seçip “İleri” tuşuna bastığınızda ise;Adsız-----------------------

Gelen ekranda ISO dosyasını nereye indireceğimizi seçiyoruz. Böylelikle indirme indirmeyi başlatmış oluyoruz.

Adsız-

İndirme tamamlandığında masaüstünde “Windows10” adlı ISO dosyası oluşacak.a

Daha sonra ISO dosyasını bir DVD’ye yazdırıyoruz. Yazdırma ile ilgili sorun yaşarsanız bizle iletişime geçebilirsiniz. DVD’ye yazdırdıktan sonra DVD üzerinden format atma işlemlerini uyguluyoruz. Böylelikle Windows 10 sahibi oluyorsunuz.

—————————————————————————————————————————————–

29 Temmuz 2016 tarihine kadar orijinal Windows 7 ve Windows 8 sahibi olan kullanıcılar Windows 10’a ücretsiz olarak sahip olabiliyor. Kurulum sırasında Windows Serial Key soracak. Bunu eğer laptop kullanıcısı iseniz laptopun alt kısmında bulabilirsiniz. Eğer serial keyinizi bulamıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğer orjinal bir Windows’a sahip değilseniz yine Windows’u kurabilirsiniz. Kurulum sırasında ürün anahtarını gireceğiniz kısmı sol altta bulunan daha sonra butonunu tıklayarak geçebilirsiniz. Böylelikle Windows 10’u yükleyebilirsiniz ancak Windows’un bazı özelliklerinden yararlanamazsınız.

Sahip olduğunuz Windows sürümüne göre yükselteceğiniz sürüme aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ekran Alıntısı--

Ekran Alıntısı---

Yaşayacağınız her türlü sorunda bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.