Windows 10 Bilgişim’in İzlenimleri [Sanal Masaüstü]

17 Ağu

Merhaba Sayın Bilgişim Okuyucuları,

Konumuz nihayet Windows 10’a gelen Sanal Masaüstü.

Bu arada bundan önceki yazımızda Windows 10’un kurulumunu anlatmıştık.Bu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sanal Masaüstü

Alperen:

Linux ve OS X de yıllardır bulunan bu özellik Windows 10 ile birlikte gelmiş durumda. Windows da daha önceden çeşitli yazılımlar yüklenerek kullanılabiliyordu bu özellik ancak tabi Windows’un orjinaline de gelmesi bizleri sevindiren bir durum. Tabi ki bu özellik Linux’taki gibi gelişmiş durumda değil. Örneğin Linux da olduğu gibi masaüstlerinde farklı duvar kağıdı kullanamıyorsun. Bunların güncellemelerle birlikte gelmesi umuyoruz. Ek masaüstlerinde açılan açılan programlar ek masaüstü kapatıldığında bir önceki masaüstüne aktarılıyor. Yani masaüstünü kapatsanız bile açık programlarınız kapatılmıyor.

Berk:

Microsoft’un sonunda Windows 10’a getirdiği bu özelliğe aslına bakılırsa Windows Insider üyelerine borçluyuz(bkz.:http://blog.microsoft.com.tr/?p=16736 %63’ün üzerinde)Çok eski zamanlarda bile bazı linux tabanlı işletim sistemlerinde bulunan bu özelliğe Windows kullanıcılarının 2015’te kavuşması gerçekten üzücü.Zaten bu konu hakkında oldukça dalga geçilirken bizim bu özelliğin iyi tarafını eleştirmemiz,birkaç kısayolunu söylememiz gerekir.Aslında biz Bilgişim yazarları bu özelliğe en fazla kaç tane masaüstü açabiliyoruz acaba diye sorularla başladık ve baya fazla açıldığını fark ettik.Kullanım oranına bakılırsa sınırsız diyebiliriz.

virtualdesktop2Bu özelliği Windows + Tab  tuş kombinasyonu ile veya görev çubuğunda bulunan bir tuşla kullanabiliriz.Sanal Masaüstü bizlere bilgisayarımızda çalışırken masaüstümüzde daha fazla yer sağlıyor,bir kenarda sosyal medya,müzik vb. uygulamalar açıkken farklı bir masaüstünde işimizi yapmamızı sağlıyor daha doğrusu bizim bilgisayar üzerindeki kontrolümüzü artırıyor.En sevdiğim yeteneği de uygulamaları sadece sürükleyerek masaüstleri arasında taşıyabiliyoruz. Kısayollar:

Windows + CTRL + D : Yeni masaüstü açar.

Windows + CTRL + Sol/Sağ : Masaüstleri arasında hızlıca geçiş sağlar.

Windows + CTRL + F4 : Açık olan masaüstünü kapatır.

virtualdesktop