Windows 10 Bilgişim’in İzlenimleri [Başlat Menüsü ve Tablet Modu]

16 Ağu

Merhaba Sayın Bilgişim Okuyucuları,

Bu yazımızda Bilgişim için bir ilki gerçekleştireceğiz.İkimizde aynı konu üzerinde tek bir yazıda buluştuk, konumuz ise başlıkta olduğu gibi Windows 10.

Aslında böyle bir hamlede bulunmamız böylesine derin bir konuyu en ince ayrıntısına kadar incelememizde siz okuyucularımız için kolaylık sağlayacak.

Bu arada bundan önceki yazımızda Windows 10’un kurulumunu anlatmıştık.Bu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Başlat Menüsü ve Tablet Modu

Berk:

Windows 10 bize eski başlat menümüzü geri getirmiş.Daha fazla kişiselleştirilebilir vaziyette.Takvim,twitter,mail,haberler,hava durumu ve resimler gibi göz önünde olması gerekenlerin hepsi burada kutucuklarda mevcut.Bence gayet hoş bir görüntü.Bazı şikayetlere göre başlat menüsü bazı kullanıcılarda açılmıyormuş.Bizde sizler için geçerli bir çözüm bulduk.Görev yöneticisinden “Windows Gezgini”ni yeniden başlatabilirsiniz. veya “Dosya” açılır menüsünden yeni işlem başlatıp “explorer.exe”yi çalıştırabilirsiniz.Eğer yine açılmazsa yorumlara yazarsanız yardımcı olabiliriz.

Tablet Modu istenildiği zaman açılır kapatılabilir olması gerçekten önemli bir özellik.Hatta bunda Microsoft’un kullanıcı deneyimlerine ne kadar önem verdiğini görebiliyoruz.Bu arada hatırlatma yapalım, özellikle Win7’den Win10’a geçen kullanıcılar için metro arayüzüne nasıl geçerim sorusunun cevabı hızlı işlem merkezindeki (Action Center) tablet moduna geç seçeneğinde gizli.

Alperen:

Bunun yanında başlat menüsünün geri dönüşü kullanıcıları oldukça memnun eden bir durum.Ancak Windows 8 ile birlikte gelen metro arayüzünü de kullanıcılarının kullanımına sunmuş. İsteyen tablet modunu kullanarak bilgisayarını Windows 8’deki gibi kullanmaya devam edecek. Bana kalırsa oldukça güzel bir özellik olmuş. Windows 8’de yaptığı gibi bir anda değişiklik yapmak yerine değişikliği eskisiyle birlikte sunmuş.

 

Ekran AlıntısıAdsız--Adsız---