Arduino #1 | Birlikte Öğreniyoruz

4 Ara

Merhaba Sayın Bilgişim Okuyucuları,

Yazı dizimize yavaş yavaş başlayalım dedik ve ilk konumuzu Arduino olarak seçtik.Bu yazıların amacı en anlaşılabilir şekilde birlikte Arduino kullanarak bir şeyler üretmek.Bunlar için öncelikle temel elektronik bilgileriyle başlamalıyız. Aşağıda anlaşılabilir bir şekilde ana hatlarıyla bazı terimler yer alıyor. İhtiyacımız oldukça araştırmaya devam ederiz. Sayfalar arasında geçiş yaparak tüm yazıyı okuyabilirsiniz.

Akım
Akım iletken cismin kesitinden geçen serbest elektron miktarıdır. Bir devreden elektrik akımının olması için o devre kapalı devre olmalıdır. Birimi “A” Amper’dir. Devrede güç kaynağının artısından (+) eksisine (-) doğru gerçekleşir.
Doğru Akım (DC)
Doğru akım, zamana bağlı olarak yönü ve şiddeti değişmeyen akımdır. En sabit doğru akım kaynakları pillerdir. Güneş pili, güneş enerjisini DC elektrik enerjisine çeviren elemanlardandır.
Alternatif Akım (AC)
Alternatif akım, zamana bağlı olarak yönü ve şiddeti değişen akımdır. Yüksek güçlü elektrik motorlarında (Buzdolabı, çamaşır makinesi vb.) kullanılır. Televizyon gibi cihazlar ise alternatif akımı doğru akıma çevirerek kullanılır. Alternatif akım evlerde, ofis binaları, sokak aydınlatması gibi yerlerde kullanılır.

dcacvis