AKILLI TELEFONLAR İÇİN VERİ YÖNETİMİ(TASARRUFU)

23 Tem

Merhaba Sayın Bilgişim Okuyucuları,

Bu yazımda, kullandığımız internet paketinin bitme hızının, indirme hızından fazla olduğunu düşünen bizler için uygulama önerimi siz değerli takipçilerimize sunuyorum.

Aslında sadece “Opera Max” uygulamasını tanıtacaktım lakin iOS kullanıcıları için yayınlanmadığı için “Onavo Extend” uygulamasıda arada faydalanacak.Yazının devamı bir soru-cevap şeklinde ilerleyecek.

Veri tasarrufu sağlayan uygulamalar ne yapar?
  • İnternete bağlananan hemen hemen tüm uygulamalarda yazıları,video ve fotoğrafları kendi sunucusunda sıkıştırarak size MB hatta GB kazancı sağlar.wpid-wp-1437651616001.png
  • Wi-Fi ağlarındaki bağlantınızı telefonunuzda daha hızlı hissedeceksiniz.(Wi-Fi destekli uygulamalar)

wpid-wp-1437651675202.png

  • Aynı zamanda VPN görevi sağlayarak Türkiye’de yasaklanmış websitelere girmenizi sağlar.*Güvenli bağlantılarda(HTTPS) şifrelenmiş bilgileri optimize etmez.(Facebook,Twitter gibi uygulamalar,ssl sertifikası almış siteler)
  • Uygulamaların sizin izniniz olmadan internet kullanmamasını sağlar.(Bazıları)

Her uygulamanın kendine ait özellikleri var.Yukarıdakiler öne çıkmış olanlardır, teknoloji geliştikçe,coderlar hayalini zorladıkça maddeler artacaktır.

Hangi şartlarda Veri Tasarrufu Sağlanmaz?
Opera Max uygulamasından bir ekran görüntüsü
Opera Max uygulamasından bir ekran görüntüsü
Ne kadar tasarruf sağlar?

Ben sizler için uygulamayı yükleyerek 3 gün boyunca test ettim.Bu yazıdaki resimleri de telefonumdan çektim(ss aldım).

3 gün için genel itibariyle 526 MB harcamışım uygulama bana  120 MB tasarruf sağlamış.Yani yaklaşık %22 kazanç sağlamış.Örneğin yukarıda vermiş olduğum güvenli bağlantı sağlayan uygulamalarda çalışmaz ibaresi için YouTube’da 167 MB’lık video izlemişim Opera MAX bana sadece 28 KB’lık kazanç sağlamış.Bir de çok çarpıcı örneğim mevcut;internetten video izlediğim zaman (https değil) 138 MB harcamışım ama internetimden sadece 30 MB kullanmışım.Bunun nedeni HD olan videonun sıkıştırılıp çözünürlüğü düşürülerek bana gelen bölümü sadece 30 MB olması. Geri kalanlar çözünürlüğü düşürülmüş ve  Opera’nın sunucularında benim için sıkıştırılmış.

Onavo Extend iOS Arayüzü
Onavo Extend iOS Arayüzü
Opera Max Arayüz
Opera Max Arayüz
Onavo Extend iOS Ayarlar
Onavo Extend iOS Ayarlar
Opera Max Ayarlar
Opera Max Ayarlar

 

Opera Max’ın Tanıtım Videosu